Ohrožení gepardů aneb Co způsobuje vymírání nejrychlejších suchozemských zvířat na světě?

20.04.2024

Gepardi jsou nádherné a majestátní šelmy, které jsou výjimečné nejen svou neuvěřitelnou rychlostí. Na světě jich ale ubývá. Na vině jsou pytláci, zemědělci i postupný úbytek jejich přirozeného životního prostředí.

Výjimečně rychlí běžci

Gepardi jsou známí především díky své zlatohnědé srsti s mnoha malými černými skvrnami, které jsou jedním z jejich typických znaků. Jejich vzhled ale rozhodně není jediným důvodem, proč se o tyto úžasné kočkovité šelmy zajímat.

Málokdo totiž ví, že jsou gepardi považováni za nejrychlejší suchozemská zvířata na světě. V běhu po vhodném povrchu dokáží vyvinout rychlost až téměř 100 kilometrů za hodinu. Této hodnoty mohou přitom z klidu dosáhnout během asi 3 sekund. Běžet takto rychle jsou ale schopni pouze 10 až 20 sekund. Potom se jejich tělo začne přehřívat a musí si odpočinout.

Překvapením možná bude, že při lovu většinou nespoléhají na svoji maximální rychlost. Při ní se totiž rychleji unaví, proto je jejich průměrná nejvyšší rychlost při lovu asi 60 kilometrů za hodinu. Raději vsází na svoji hbitost a schopnost mrštně změnit směr. Při běhu se pohybují až sedmimetrovými skoky, ocas používají jako kormidlo při kličkování ve vysoké rychlosti a díky drápům a hrubým chlupům na chodidlech mají skvělý odraz. Mají také ohebnou a pružnou páteř, která při běhu funguje jako pružina. Po lovu nejdříve odpočívají, až potom si vychutnají svůj úlovek.

Ohrožení gepardů

Žijí převážně v Africe a v jihozápadní Asii. V současné době se ale řadí mezi ohrožená zvířata. Na území Afriky jich stále ubývá, v Asii jsou již téměř vyhynulí. Ve volné přírodě bychom nenalezli víc než několik desetitisíců zbývajících jedinců. Některé druhy už jsou vyhubeny úplně. Největší zbývající populace gepardů se vyskytuje v Namibii.

Důvodem jejich úbytku jsou nejen pytláci, kteří je loví pro jejich kožešinu, ale i někteří zemědělci. Ti je často zabíjí kvůli strachu o svá hospodářská zvířata.

Gepardi také přichází o svoje přirozené životní prostředí, kterým jsou nejčastěji travnaté savany a polopouště, a jsou zatlačováni do rezervací, kde žijí i lvi a hyeny, kteří patří k jejich největším rivalům. Samice gepardů totiž rodí obvykle asi 1 až 5 mláďat, která pak jejich matka často přenáší z místa na místo, aby je uchránila právě před lvy a hyenami. I přesto ale většina mláďat umírá ještě před dovršením jednoho roku života.

Dalším problémem je fakt, že kvůli nízkému počtu gepardů se častěji páří příbuzní jedinci. U jejich mláďat potom vznikají problémy s rozmnožováním.

Autor: Lucie Štěpančíková

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky